Areál nemocnice v Uherském Hradišti s nevyužívanou vodárenskou věží.

Areál nemocnice v Uherském Hradišti s nevyužívanou vodárenskou věží. | foto: Zdeněk NěmecMAFRA

Z části nemocnice v Hradišti bude nové město, vodárenská věž zůstane

  • 0
Radnice v Uherském Hradišti už ví, jak promění nevyužívanou část nemocnice. V rozlehlém areálu chce mít byty, zeleň a také obchody. Zachovaná by měla být vodárenská věž, kde by mohla vzniknout třeba kavárna.

V minulosti sloužila k léčení nemocných, teď se rozlehlá a z většiny nevyužívaná část uherskohradišťské nemocnice využije k novým účelům.

„Z tohoto prostoru se stane nové město. Ale neměla by to být jenom noclehárna,“ prohlásil městský architekt Aleš Holý.

Celá plocha má kolem 17 hektarů, tedy podobně jako historické centrum města. V budoucnu by v ní mělo být místo na bydlení, služby, zábavu, sportování i odpočinek. Denně by se v ní mohly pohybovat stovky, možná tisíce lidí.

Teď jsou její součástí asi dvě desítky budov, několik stromořadí, původní vodárenská věž, bytové domy nebo ubytovna.

Nemocnice pořád využívá čtyři domy. V nich provozuje léčebnu dlouhodobě nemocných, rehabilitaci, zdravotní a sociální středisko a část skladů. Ostatní jsou prázdné.

„Zatím nemůžeme nic jen tak jednoduše přesunout. Musíme počkat, až postavíme druhou část interního pavilonu,“ upozornil Vlastimil Vajdák, který má na starosti ekonomiku a provoz nemocnice.

Vodárenská věž je významnou památkou města

Jak by se měl areál proměnit, to už radnice ví i díky návrhům architektů. Do vyhlášené urbanistické soutěže se jich přihlásilo třináct z celé republiky.

Do druhého kola se dostaly čtyři návrhy od odborníků z Prahy, Brna, Bratislavy i Uherského Hradiště. Jako nejlepší nakonec porota vybrala návrh brněnské firmy PP Architects.

„Líbila se nám jejich invence a kreativita,“ vysvětlil Holý.

Plán navíc ctí požadavky předem dané městem. Například zachování původní vodárenské věže, která by se dala využít jako galerie, kavárna nebo vyhlídková věž.

„Byla postavena za první světové války a je významnou technickou památkou města,“ uvedl za autorský tým architekt Ondřej Mundl.

První projekty už v roce 2016?

O vítězství rozhodl také přístup k zeleni. I nové cesty, které architekti navrhli, totiž obcházejí současná stromořadí. Nebylo by tedy nutné jejich kácení.

„Aleje vzrostlých listnatých stromů jsme se snažili zachovat, protože pro celé území mají velkou hodnotu,“ konstatoval Mundl.

Architekti ve středu areálu počítají s velkým parkovým náměstím. Několik budov by kvůli špatnému stavu mělo jít k zemi. Jiné zůstanou a další, třeba bytové domy, se postaví nově.

Na konečné podobě se ale uherskohradišťská radnice ještě bude domlouvat. A schvalovat ji budou i zastupitelé.

„Rozhodně to není tak, že by vítězný návrh byl definitivní,“ ubezpečil Holý.

Brněnští architekti například neřešili napojení na záchranku v centrální části nemocnice nebo propojení cest pro chodce a cyklisty s městem.

Projekty na první stavby by podle Holého mohly odstartovat už v roce 2016.