Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: MAFRA

Co vám chybí a co přebývá? Programátor chystá on-line tržiště s ovocem

  • 4
Mladý programátor z Valašska přichází s aplikací FruitRadar na prodej nebo naopak poptávku ovoce a zeleniny. V budoucnu na ní lidé budou moct nabízet i vlastní výrobky, třeba džemy.

Když neměl David Bambušek dostatek švestek a černého rybízu pro výrobu ovocného vína, hledal na internetu, kde by potřebné suroviny mohl sehnat. Jenže zjistil, že opatřit si kvalitní ovoce za rozumné peníze dá hodně úsilí.

A protože šestadvacetiletý muž z Rožnova pod Radhoštěm pracuje jako programátor, napadlo ho, že vyrobí aplikaci, která by mu tento problém pomohla vyřešit.

„Řada lidí nemá vlastní zahrádku, nebo se jim některý rok neurodí tolik, kolik by potřebovali. Jiní zase mají přebytek nebo ani není v jejich silách všechno ovoce ze zahrádky posbírat. To všechno má tato aplikace pomoci vyřešit,“ říká Bambušek.

Do jednání o ceně výpěstků aplikace mluvit nebude

Projekt, který je v podstatě on-line tržištěm, nazval FruitRadar. Letos s ním uspěl v krajském kole soutěže pro začínající podnikatele a nyní dokončuje jeho „ostrou“ verzi.

„V praxi to bude vypadat tak, že člověk si založí účet s nabídkou ovoce či zeleniny. Ta se potom zobrazí dalším uživatelům a pomocí chatu se domluví na odběru,“ popisuje.

Z jednoho účtu bude možné spravovat více adres, to pro případ, že někdo má víc zahrádek či sadů. Aplikace bude dbát na bezpečí a ochranu osobních údajů.

Bambušek ji plánuje v základní verzi zdarma, v prémiové verzi pak za symbolický poplatek 50 korun na rok.

„Do jednání o ceně samotného produktu dvěma obchodujícím stranám nikdo zasahovat nebude. Někteří lidé se klidně mohou domluvit, že někomu přenechají ovoce zdarma, když si je nasbírá,“ vysvětluje autor aplikace.

Ostrý provoz chce spustit při letošní sklizni

FruitRadar bude přístupný v celé republice, ale jeho autor počítá s tím, že se v rámci jednotlivých regionů budou tvořit komunity, které budou směňovat mezi sebou.

Ostatně právě na jeho domovském Valašsku by tento projekt mohl slavit úspěch.

„Lidé tu rádi zavařují, dělají marmelády a samozřejmě pálí slivovici. I to mě v začátcích inspirovalo. U pálenek, kde je potřeba prokazovat původ ovoce, hledám ještě co nejjednodušší cestu, jak všechno legálně a bezproblémově zařídit,“ zmínil.

FruitRadar bude zpočátku zaměřený jen na surové ovoce a zeleninu, postupně by mohly přibýt i výrobky, jako jsou třeba džemy.

Na webu FruitRadar aktuálně lidé najdou jen informace o projektu, plnou verzi by chtěl Bambušek spustit při letošní sklizni.

„Uvidím, zda to stihnu. Přece jen aplikaci programuju ve svém volném čase a rád bych, aby při spuštění vše fungovalo dokonale,“ uzavřel.