Alena Gajdůšková (ČSSD).

Alena Gajdůšková (ČSSD). | foto: Zdeněk Němec, MAFRA

Teď se chci stát poslankyní, plánuje po nominačním neúspěchu Gajdůšková

  • 49
Bývalá místopředsedkyně Senátu a ČSSD Alena Gajdůšková sice neuspěla ve stranických primárkách a do zastupitelstva Zlínského kraje nakonec kandidovat nebude, ráda by ale zkusila volby do Poslanecké sněmovny. Ty se budou konat v příštím roce.

Už jste vstřebala fakt, že se ve vedení Zlínského kraje neobjevíte?
Necítím se být dotčená ani ukřivděná. Měla jsem stoprocentní podporu krajského výkonného výboru ČSSD i velkou podporu krajské konference ČSSD. Při volbě jsem získala 46 procent hlasů. Ze 492 hlasů bylo platných čtyři sta, pro mě bylo 227 hlasů, proti 118. Chybělo mi dvacet hlasů, abych získala potřebnou nadpoloviční většinu z odeslaných obálek s celou kandidátkou.

Sněmovní volby zatím neřešíme, zní z ČSSD

Alena Gajdůšková sice už oznámila svoji kandidaturu do Sněmovny, krajské vedení ČSSD ale parlamentní volby v příštím roce zatím moc neřeší.

„Ještě jsme se nominacemi do parlamentních voleb nezabývali. Veškeré aktivity směrujeme v současné době k letošním, tedy krajským volbám,“ uvedla krajská šéfka Milena Kovaříková.

„O celkové kandidátce do Poslanecké sněmovny včetně kandidatury Aleny Gajdůškové se bude rozhodovat až po krajských volbách v průběhu příštího roku,“ dodal místopředseda krajského výkonného výboru Roman Vaigel.

Účast Gajdůškové tak zatím není jistá. Aktuální poslanci sociální demokracie však proti její kandidatuře obecně nic nenamítají.

„Nechci to teď moc řešit, ale považuji ji za znalého a lidského člověka. Bude na členech samotných, komu dají důvěru,“ sdělil poslanec Petr Kořenek.

„Vážím si toho, co paní Gajdůšková udělala pro stranu. Bude však záležet na tom, zda ji vybere okresní a pak krajská ČSSD,“ doplnil poslanec a lídr strany v kraji v posledních sněmovních volbách Antonín Seďa.

Vzhledem k tomu, že jde o parlamentní volby, může být pro Gajdůškovou klíčová její pracovní blízkost k premiéru Bohuslavu Sobotkovi. Na druhou stranu zase v těchto volbách nejde až tolik o kandidáty samotné jako třeba v komunálních volbách. Lidé volí především politické strany a hnutí.

Rozhodnutí jít do parlamentních voleb v roce 2017 už oznámil také hazardní magnát a senátor Ivo Valenta, který hájí barvy Soukromníků.

„Určitě budu chtít jít i do velkých voleb. Když chcete bojovat za podnikatele a živnostníky, tak ve Sněmovně máte daleko větší možnosti prosadit naše myšlenky,“ řekl Valenta, který by musel skončit jako senátor.

Očekávat se dá i kandidatura poslance a šéfa hnutí STAN Petra Gazdíka. Sám to však ještě nepovažuje za jisté. „Ještě nejsem rozhodnutý. Když to pomůže kraji, tak ale asi kandidovat budu,“ naznačil Gazdík.

Většina stran a hnutí však nemá o kandidátkách do sněmovních voleb jasno. Letos na podzim je totiž čekají hned dvoje volby: krajské a na Kroměřížsku také senátní.

V čem tedy podle vás udělali členové chybu?
Poprvé se volilo korespondenčním způsobem podle nových stanov. Bylo to docela složité. Členové museli odeslat dvě obálky s tím, že v jedné byl hlasovací lístek a ve druhé identifikační lístek. Ve sdruženích, kde to ne úplně dobře vysvětili, došlo k chybám. Někteří členové vložili lístky do jedné obálky, jiní neposlali identifikační lístek vůbec nebo ho jen nepodepsali.

Byla to nečekaná rána?
Už mám nějaké zkušenosti, takže jsem si byla vědomá toho, že se něco takového může stát. Na druhou stranu jsem ale očekávala, že krajské vedení ČSSD, které mě prosazovalo, dokáže „pustit“ svoji vůli do členské základny a že podpora bude větší. Nestalo se.

Mohlo v tom hrát roli, že jste pro část spolustraníků „ta z Prahy“?
Část odevzdaných hlasů šla proti mně. Takže si musím klást otázku proč. A domnívám se, že jeden důvod je, že mě někteří lidé vidí spíš na národní než regionální úrovni.

Nebylo to referendum o vás?
Určitě ne. Mrzí mě jen to, že nejsem na kandidátce vůbec. To je opět dáno novým volebním systémem, podle něhož se lídr, který neprošel primárkami, z kandidátky vyřazuje. Moje maminka ale říkala, že všechno zlé je pro něco dobré. Můžu se teď alespoň naplno věnovat své práci poradkyně premiéra, kde mám na starost oblast vědy, výzkumu a inovací. Nadále jsem i ombudsmankou pacientů a první viceprezidentkou Svazu pacientů ČR.

Uvažujete o tom, jestli budete kandidovat příští rok v parlamentních volbách? Nebo to bude až v komunálních volbách v Želechovicích, kde žijete?
Veřejnost a zřejmě i část sociálních demokratů mě vnímá jako političku na národní úrovni. Takže předpokládám, a jsme tak předběžně domluveni s krajským vedením ČSSD, že bych se na kandidátce do Poslanecké sněmovny objevila. A co se týká Želechovic, tak by bylo přece divné, kdybych do tamního zastupitelstva nešla, pokud jsem veřejně činná.

Máte představu o vašem umístění na kandidátce do parlamentních voleb? Budete jednička? A je to vaše podmínka?
Není. Způsob volby bude stejný jako před krajskými volbami. Ale dá se předpokládat, že když se teď objevily problémy, a to nejen v našem kraji, tak nastanou změny. Vedení strany by se mělo zamyslet nad způsobem těchto demokratických voleb. Měly by se zjednodušit.

Před dvěma lety jste ve druhém kole senátních voleb prohrála s Františkem Čubou. Teď před krajskými volbami jste neprošla stranickými primárkami. Není to signál, že už o vás ve vysoké politice není zájem mezi voliči ani mezi vašimi kolegy z ČSSD?
Nikdy jsem se neangažovala kvůli funkcím. Vždy proto, že jsem chtěla řešit problémy, které vidím jako důležité. Nabízím svoji zkušenost a výsledky mé práce. Je na lidech, jestli mě zvolí. Nenechávám se odradit, otrávit.

Jak vidíte šance ČSSD v krajských volbách s méně známým lídrem Petrem Navrátilem?
Není asi tak mediálně viditelný jako já, ale myslím si, že ho lidé znají. Je krajský radní přes školství a škola je skoro v každé obci.

Konkurence bude ale větší než v roce 2012, kandidovat bude ANO či hazardní magnát Ivo Valenta.
Ano, konkurence bude velká. Tradičně silná je v kraji KDU-ČSL, teď k tomu přibyly nové subjekty, z nichž některé už rozjíždějí kampaň.